top of page

                        Przeglądy termowizyjne infrastruktury elektrycznej.

Zgodnie z prawem Joule’a-Lenza, we wszystkich przewodach, w których płynie prąd, a które posiadają niezerową rezystancję, wytwarza się ciepło. Część wytworzonego ciepła powoduje wzrost temperatury, a część zostaje oddana do otoczenia. Ilość oddanego do otoczenia ciepła jest tym większa, im mniejsza jest pojemność cieplna izolacji oraz większa różnica temperatur pomiędzy nagrzewanym elementem a otoczeniem. Ilość wytworzonego ciepła w głównej mierze zależy od wartości płynącego prądu.

Dodatkowym oporem, jaki napotyka płynący prąd, jest rezystancja styków w miejscach łączenia przewodów. 

Dlatego jedną z najlepszych technik diagnostycznych w elektroenergetyce jest termowizja która umożliwia zdalne ujawnienie stanu przed awaryjnego na funkcjonującym urządzeniu bez potrzeby jego wyłączania.

maty 1 lubiatowska 33.jpg
Nowy_arkusz_obrazów_1.jpg

Prawidłowo zaprojektowana, wykonana i użytkowana instalacja elektryczna powinna się podgrzewać do stosunkowo niewielkiej temperatury, najwyżej 10℃ ponad temperaturę otoczenia (czyli 35℃ ). Dotyczy to przewodów i ich złącz. Zjawisko to jest związane z przepływem prądu. Niestety wiąże się też z nieustannym pogarszaniem się warunków pracy elektrycznych połączeń śrubowych i stykowych. Proces ten jest nieunikniony i wywołany jest  przepływającym prądem oraz produkowaną w wyniku tego energią cieplną, która pogarsza warunki pracy połączenia. To zaś wywołuje dalszy wzrost temperatury, dalsze pogorszenie         parametrów tego złącza itd. W efekcie rozwoju zjawiska, da to stan takiego wzrostu temperatury, że dojdzie do upalenia się połączenia i wywoła łuk elektryczny. Łuk elektryczny może być powodem powstania pożaru całego budynku.

                                       

 

W ocenie stanu urządzeń elektrycznych stosowany jest spójny system oceny usterek według zaleceń International Electrical Commission (I.E.C. 61200-52) oraz Infrared Training Center z USA oraz „Wytyczne oraz przepisy związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych” COSIW SEP.

stopnie usterki.jpg
Schowek01.jpg

                                     STAN AWARYJNY

Za stan awaryjny (do natychmiastowej naprawy) przyjmuje się maksymalną temperaturę pracy przewodów, czyli 70 lub 80℃. Powyżej tej temperatury izolacja zaczyna się zwęglać i odpadać,

co pomaga w rozwoju zwarć, które ekstremalnie zwiększają prawdopodobieństwo stanów łukowych będących bezpośrednio powodem pożarów.

Prawdopodobieństwo wystąpienia opisanego zagrożenie jest szczególnie duże, gdy w domach czy budynkach są zainstalowane odbiorniki elektryczne o znacznej mocy zasilane z instalacji elektrycznej niedostosowanej do podłączonego obciążenia.  

Termowizja doskonale nadaje się do kontroli rozdzielni elektrycznych, transformatorów średniego i niskiego napięcia, szaf sterowniczych, bezpieczników, wyłączników, odłączników oraz tras kablowych i szynoprzewodów.

Wykonuję pomiary instalacji elektrycznej w zakładach produkcyjnych, gwarantujące ciągłość funkcjonowania maszyn.

 

Sprawdzam stan bezpieczników w szafkach i na tablicach rozdzielczych oraz wskazuję obluzowane lub skorodowane złącza elektryczne.

 

Ujawniam wszystkie złącza i elementy szaf sterowniczych o wysokiej temperaturze, stanowiące zagrożenie pożarem lub poważną awarią.

Nowy raport5.jpg
Nowy raport 3.jpg
Schowek01.jpg

                                                                           

                                                                            Raport Termowizyjny

                                                                                                               UWAGA!!

        Raport termowizyjny w wersji podstawowej jest bezpłatnym dodatkiem do protokołu z pomiarów okresowych instalacji elektrycznej. 

Za pomocą termometru IR ( na podczerwień ) można zmierzyć temperaturę na raz w jednym miejscu.

Kamera termowizyjna może mierzyć temperatury w zakresie od -20 do +400 ℃ na całym interesującym Nas obszarze w tym samym czasie, skracając czas na pomiar do minimum. Kamera zaopatrzona jest w matrycę o rozdzielczości 

160 x 120 pikseli. Oznacza to, że do wykorzystania ma 19200 termometrów IR jednocześnie, zaś pomiar wyświetlony w postaci obrazu może zostać zapisany do dalszej analizy w Raporcie Termowizyjnym.

             

Rozszerzony Raport Termowizyjny zawiera analizę temperatury, jej rozkład na badanej powierzchni, oraz opis wszystkich ujawnionych znaczących różnic temperatury na zarejestrowanych termogramach wraz z zaleceniami.

 

      

Nowy raport 1.jpg

© 2023 by  The Plumbers. Proudly created with Wix.com

bottom of page